UNI-T UT201/UT202/UT202A AC Digital Clamp Meter; 400A-600A Digital Ammeter, Resistance/Diode/Temperature test, LCD backlight
Technical Details
| Auto Power Off: | YES |
| Brand Name: | UNI-T |
| Continuity Buzzer: | YES |
| Data Hold: | YES |
| Dimensions: | 210mm*75.6mm*30 mm |
| Diode: | YES |
| Display Count: | 2000 |
| Display Type: | Digital Only |
| DIY Supplies: | Electrical |
| Input Impedance for DCV: | Around 10Mohm |
| Jaw Capacity: | 28mm |
| Low battery indication: | YES |
| MAX Mode: | YES |
| Measuring Current Range: | UT201/UT202 AC/400A UT202A AC/600A |
| Measuring Resistance Range: | 200ohm/2Kohm/20Kohm/200Kohm/2Mohm/20Mohm |
| Measuring Voltage Range: | AC/DC 600V |