M5Stack
sku: 1600622
ACCORDING TO OUR RECORDS THIS PRODUCT IS NOT AVAILABLE NOW
Shipping from: China
Description
Description Joystick HAT is one of the HAT module that is specifically designed for M5StickC We have used a STM32F030F4 microprocessor inside to implement I2C communication with M5StickC This mini volume joystick module supports full angular movement and center press and outputs angular data as well as button digital signals With the HAT unified plug in design it can provide reliable connection in the most streamlined way which allowes to get more HMI experience Product Features STM32F030F4 insidecommunication protocol I2C address 0x38 support omni directional movement button pressWeightDimension Dimension 24mm x 30mm x 17mmWeight 3gPackage Includes 1x Joystick HATApplication Game HandleWireless Joystick DeviceCommunication protocol I2C address 0x38Register 0x01 Read only 4 bytes single axis value 0 40960 low 8 bits of raw data on X axis1 high 8 bits of raw data on X axis2 low 8 bits of raw data on Y axis3 high 8 bits of raw data on Y axis0x02 only read 3 bytes0 x axis data after transform 127 127 1 y axis data after transform 127 127 2 0 or 1 press down 0 release 1 0x03 only write 1 bytes0x00 Normal mode0x01 Central spot set 00x02 Maximum Calibration Require manually rotate the joystick to get the maximum value 0x03 Save central spot and Maximum Calibration value to flash and go to Normal Mode after finish Joystick calibration method First i2c writes register 0x03 and then sends 0x02 the joystick is rotated several times around th
Electric Soldering Iron 80W Adjustable Temperature LCD Welding Tool Ceramic Heater Soldering Iron Head Desoldering Pump Set