JDS2900-50M 50MHZ Signal Generator Digital Control Dual-channel DDS Function Signal Generator Frequency Meter Arbitrary Wave
sku: 4000129660260
ACCORDING TO OUR RECORDS THIS PRODUCT IS NOT AVAILABLE NOW
Shipping from: China
Technical Details
| Amplitude Flatness: | ±5%(<10MHz); ±10%(>10MHz) |
| Amplitude resolution: | 1mV |
| Amplitude Stability: | ±0.5%/5hours |
| Arbitrary Wave fFrequency Range: | 0~6MHz |
| Arbitrary Wave Quantity: | 1 to 60, a total of 60 groups (power on default 15 groups) |
| Brand Name: | ACEHE |
| Color: | Silver |
| Communication Protocol: | Using command line mode, protocol disclosure |
| Communication rate: | Standard 115 200 BPS |
| Counting Mode: | Manual |
| Count range: | 0-4294967295 |
| Coupling mode: | DC and AC coupling modes |
| Cycle Measurement: | 0.01us resolution, maximum measure 20s |
| Display Type: | 2.4 inch TFT color LCD display |
| DIY Supplies: | Electrical |
| Duty Ratio Adjustment Range: | 0.1%~99.9% |
| Environmental conditions: | Temperature (0-40 C), Humidity (< 80%). |
| Extended Interface: | Serial Port with TTL Level Mode for User's Secondary Development |
| Frequency accuracy: | ±20ppm |
| Frequency measurement range: | 1Hz~100MHz |
| Frequency stability: | ±1ppm/3h |
| Frequency Sweep Direction: | Forward, Reverse, Back and Forth |
| Frequency Sweep Time: | 0.1s~999.9s |
| Frequency Sweep Type: | Linear sweep, logarithm sweep |
| Harmonic Suppression: | ≥45dBc(<1MHz); ≥40dBc(1MHz~20MHz) |
| High Level: | 1V~10V |
| Input Signal Voltage Range: | 2Vpp~20Vpp |
| Interface mode: | USB to serial interface |
| Level Up/Down Time: | ≤20ns |
| Linearity: | ≥98%(0.01Hz~10kHz) |
| Location: | 00 to 99 (power on default 00 storage location parameters) |
| Low level: | <0.3V |
| Measurement Accuracy: | Gate time 0.01S~10S continuous adjustment |
| Model Number: | JDS2900-50M |
| Operating Characteristics: | All key operation, knob continuous adjustment |
| Output Impedance: | 50Ω±10% (typical) |
| Overshoot: | ≤5% |
| Phase Adjusting Range: | 0~359.9° |
| Phase Resolution: | 0.1° |
| Pulse frequency range: | 0~6MHz |
| Pulse width adjustment range: | 30nS-4000S |
| Pulse Width Measurement: | 0.01us resolution, maximum measure 20s |
| quantity: | 100 groups |
| Sine frequency range: | 0~50MHz |
| Size: | 143x95x54mm/5.63x3.74x2.13in |
| Square frequency range: | 0~25MHz |
| Square rise time: | ≤10nS |
| tip: | Users can turn on or off through program settings |
| Total harmonic distortion: | <0.8%(20Hz~20kHz,0dBm) |
| Triangle frequency range: | 0~25MHz |
| TTL digital frequency range: | 0~6MHz |
| Type: | US, EU, UK, AU(Optional) |
| Voltage Range: | DC 5V + 0.5V |
| Waveform length: | 2048 points |
| Waveform Sampling Rate: | 266MSa/s |
| Waveform vertical resolution: | 14 bits |
| Weight: | 408g/14.28oz |
Price history chart & currency exchange rate
Customers also viewed
aliexpress.ru
Дверная ручка для BMW 5 Series F18 GT F07 7 Series F02 51217231934 цвета шампанского
aliexpress.ru
MADU RUQYAH Ustadz Gus Nur 650gr Mengatasi Gangguan Jin Dan Sihir / Media Pengobatan Semua Penyakit
shopee.co.id
dhgate.com
dhgate.com
aliexpress.com
Spring Autumn women dress Large size Fake two dresses XL XXL 4XL with belt dress
aliexpress.com
5 * 20 Leaded Ceramic fuse T10A 250V slow blow fuse ceramic tube Insurance ( 2 )