C6T6 STM32F103C8T6 Mini System Board 32-Bit Development ARM Core Board Part, 501 Original
Description
C6T6 STM32F103C8T6 Mini System Board 32-Bit Development ARM Core Learning Board High-Performance Microcomputer ModuleSpecification:STM32F103C8T6 core board model: STM32F103C8T6Core: ARM 32-bit Cortex\\\"-M3 CPUCommissioning mode: SWDIntroduction of MCU:1. The highest working frequency of 72MHz, in the memory of 0, etc. Up to 1.25DMips/MHz for periodic access.2. Single cycle multiplication and hardware division.3. 64K flash memory.4. 20K byte SRAM.5. 2.0 ~ 3.6 volt power supply and I/O pins.6. Power-on/power-off reset (POR/PDR) and programmable voltage monitor (PVD).7. 4 ~ 16 MHz crystal oscillator.8. Built-in 8MHz RC oscillator calibrated by the factory.9. 40kHz RC oscillator with calibration is embedded.10. PLL for generating CPU clock.11. 32kHz RTC oscillator with calibration function.12. Sleep, stop and standby modes.13. VBAT supplies power to RTC and backup register.14. Two 12-bit analog-to-digital converters with 1μs conversion time (up to 16 input channels).15. DMA16. 37 fast I/O ports, all of which can be mapped to 16 external interrupts; Almost all ports can tolerate 5V signals.17. Three general timers and one advanced timer.18. 2 (SPI1, SPI2).19. 2 (I2C1, I2C2).20. 3 (USART1, USART2, USART3)21, 1 (USB 2.0 full speed) 22, 1 (2.0B active)Note:Due to the different monitor and light effect, the actual color of the item might be slightly different from the color showed on the pictures. Thank you!Please allow 1-2cm measuring deviation due to manual measurement.Package Content: 1 X Core Board1 X Pin Tube