Bosch LED Floodlight 4000 Lumen Tool Only GLI18V-4000CN
BOSCH
sku: GLI18V-4000CN
ACCORDING TO OUR RECORDS THIS PRODUCT IS NOT AVAILABLE NOW
Shipping from: United States
Description
This cordless, portable floodlight with Bluetooth® provides high-powered brightness, with 4,000 lumens, which can light up a large jobsite. The Bosch GLI18V-4000C 18V Floodlight features Bluetooth® connectivity and outstanding runtime. The Toolbox App connects to the GLI18V-4000C with Bluetooth®, to control the floodlight's operation. Users can turn the light on and off remotely. They can dim the light, set it on a timer, check the battery status, and control groups of lights using a mobile device. It also has a user interface, for battery and brightness status. There are three brightness settings (4,000, 2,000 and 1,000 lumens), with corresponding adjustments in runtime. The light delivers great runtime provided by rechargeable Bosch 18V batteries (not included). The light provides 30 minutes per battery amp-hour at 4,000 lumens and up to 120 minutes per amp hour at the lowest setting. Built with a solid metal body, the floodlight two heavy-duty bars, which help to guard the LED from impact. The light has an adjustable stand for versatile positioning, a 5/8 In.-11 thread mount. This is a bare tool; the battery and charger are sold separately.
Price history chart & currency exchange rate
Customers also viewed
dhgate.com
Small sandal Shoes 2023 Summer Graffiti Patchwork Color Lazy One Cake Soled Shoes Female, Black
dhgate.com
walmart.com
42 В 1,7 А адаптер зарядного устройства для Xiaomi M365 1S PRO электрический скейтборд скутер зарядное устройство Pro2 аксессуары для электросамоката
aliexpress.ru
joom.com
aliexpress.ru
100pcs Star Shaped Paper Clips 25mm Rose Gold Mini Binder Clips for Office School Document Fixing Craft Decorative Pins